Świadoma konsumpcja oraz ekologiczna postawa w codziennych czynnościach ma wpływ na środowisko, a tym samym na jakość naszego życia oraz przyszłych pokoleń. Na naszej stronie zachęcaliśmy już do ograniczenia (reduce) produkcji śmieci, czyli m.in. do przemyślanych zakupów, racjonalnego gospodarowania zasobami. Opisywaliśmy, jak można ponownie wykorzystać (reuse) odpady, nadając im drugie życie.
Trzecią zasadą właściwego postępowania jest odzyskiwanie i ponowne wprowadzanie odpadów do obiegu (recycle). W tym przypadku kluczową rolę odgrywa selektywna zbiórka. Jeżeli ostatecznie mamy coś wyrzucić, pamiętajmy o właściwej segregacji. Im więcej opadów jest zebranych i odebranych selektywnie, tym więcej ich zostanie poddanych recyklingowi. Powstałe w wyniku tego surowce wtórne zostaną ponownie wykorzystane w procesie produkcyjnym, oszczędzając naturalne surowce i energię, które byłyby wykorzystane w pierwotnym procesie produkcyjnym. Codzienna segregacja odpadów to podstawa działań z zakresu recyklingu, czyli przetwarzania odpadów w wyniku którego powstają nowe przedmioty. Koszty ich produkcji są dużo niższe.
Recykling w życiu codziennym:
- opakowania i przedmioty wrzucaj do pojemników przeznaczonych do segregacji śmieci
- w razie potrzeby oddziel od siebie składniki z poszczególnych surowców, np. kapsel lub korek od butelki
- pamiętaj o zgnieceniu pudełka lub butelki przed wyrzuceniem.
Z przetworzonego papieru powstają: taśmy maskujące/ochraniające, banknoty, klosze oświetleniowe, bandaże, maseczki ochronne, fartuchy szpitalne, filtry do kawy, abażury, izolacja samochodowa, doniczki i podstawki, opakowania do jajek. Z przetworzonego plastiku powstają: opakowania, worki foliowe, butelki, ubrania np. kurtki polarowe, stroje narciarskie, meble ogrodowe, folie, słupki drogowe, ogrodzenia, zabawki, długopisy, ekrany przeciwhałasowe, ramy okienne z PVC, namioty, buty. Natomiast szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100%, można je też przetwarzać nieskończoną ilość razy. Dzięki recyklingowi szkła możemy ograniczyć zużycie piasku, dolomitu i sody.
